Hikvision hőkamera a tűzvédelem kulcsa a hulladékgazdálkodó telepen

RIEL csapat Nov. 14. (Frissítve: 6 napja) 13 perc olvasás

2022-ben a KSH adatai szerint 45.602 tűzeset történt Magyarországon. Ha ehhez hozzávesszük, hogy - szintén a Statisztikai Hivatal számai szerint – a tűzesetekben 112-en meghaltak, 923-an pedig megsérültek, akkor azonnal látható lesz, miért igényel a tűzvédelem kiemelt kezelést.

 

Az Egyesült Királyságban némileg jobb a helyzet. Ott ”csak” évi közel 300 hasonló baleset történik. A különbség hatalmas, bár évi 16 millió fontba kerül az ilyen esetekben szükséges tűzoltás és mentés. Adja magát a kérdés, hogy vajon mi indokolja az óriási különbséget a két ország között?

 

 

 

A hulladékfeldolgozó telep forrongó mélysége

 

A telepeken teljesen természetes módon hő is keletkezik, azonban amikor ez láthatóvá válik, akkor már baj van. A megoldást több hőkamera elhelyezése jelentheti, amellyel már a folyamatok korai szakaszában beavatkozhatunk, jelentősen csökkentve az üzemi balesetek számát.

 

erintesmentesen_2

Érintésmentesen

A hulladékfeldolgozó telep folyamatos megfigyeléséért minden kritikus ponton külön hőkamera felelős. Ugyanakkor nem változtatják meg a napi működést, arra semmilyen külső hatást nem gyakorolnak.

 

Ikonok_Vizualis-megjelenes-2

Vizuális megjelenítéssel

A hőkamera bejövő adatait a rendszer könnyen érthető grafikonokon szemlélteti a termikus különbségeket. Láthatjuk, hogy korábban milyen hőmérsékleti értékeket mértünk, és a jelen pillanatban milyenek az adatok, a potenciális veszélyforrások összetéveszthetetlen jelekként mutatkoznak meg a rendszerben.

 

Ikonok_Intelligens-megoldas-2

Intelligens megoldás

A tűzvédelem is okos megoldásokba szervezhető. Riasztásokat építhetünk a rendszerünkbe, amelyben a túlzottan magas vagy a veszélyesen alacsony hőmérsékletről egyaránt értesítést kaptunk, csakúgy, mint a számunkra már nem tolerálható hőmérséklet-különbségekről.

 

Ikonok_A-cel-a-megelozes-2

A cél a megelőzés

A korai riasztások révén nem magáról a tűzesetről, hanem már az oda vezető folyamatokról kapunk értesítést. A tűzvédelem már a tűz kitörése előtt megkezdődik, hiszen a rendszer jelez, hogy a hőmérséklet-változások veszélyesre fordultak.

 


A rögzítő lehet minden I széria feletti NVR (I, M, ids-I széria,...)

 

 

Lehetséges felhasználás

 

Szeméttelep

Hulladékégetés

Energetikai hasznosítás

 

A megelőzés fontossága a gyakorlatban - így csinálják mások

 

Folyamatos témát jelent napjainkban a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. A hulladékfeldolgozó telepek szerepe egyre növekszik, azonban a tűzvédelem és a biztonság területén még hajlamosak a kockázatok lekicsinylésére. Ennek ellenére a telepekre számos éghető anyag kerül, gondoljunk csak az aeroszolokra vagy a lítiumion-akkumulátorokra. A hatások pedig könnyen összeadódhatnak, vagyis a tűz esélye minden ilyen telepen folyamatosan jelen van. Franciaországban már az ipar legtöbb tűzesete a hulladékfeldolgozó telepekhez kötődik. A probléma azonban megelőzhető, a kockázat pedig radikálisan csökkenthető!

 

Milyen kihívásokkal szembesül egy tűzvédelmi rendszer?

 

Minél korábban vagyunk képesek a tűzveszély észlelésére, annál alacsonyabb szinten tarthatjuk a keletkezett károkat. Itt a biztonsági és egészségügyi mellett a környezetvédelmi és a gépeket érintő kockázatokra is figyelnünk kell. Egy jól működő rendszer a tűzeset észlelését követően az illetékes hatóságok felé jelzést küld, ugyanakkor a telephely sajátosságaihoz is alkalmazkodik. Más a hőtermelő-képessége egy-egy csarnoknak munkaidőben vagy azon kívül, illetve hat rá az ott használt eszközök (pl. targonca, daru, teherautó, emelő, stb.) által termelt hő is.

 

Ahhoz, hogy a rendszer hatékonyan működjön, integráltan, egységet alkotva kell működnie az összes telepített tűzvédelmi infrastruktúrával. Ezen eszközök skálája nagyon széles: tűzgátló ajtók kezelése, vízfüggönyvezérlés, vízágyúk, mágnesszelepek, stb. A hulladékfeldolgozó telep számára egy komplex, egymással kommunikáló rendszer megtervezése és beépítése jelentette a legnagyobb kihívást. Nem elég, ha a hőkamera érzékeli a tüzet, fontos, hogy időben el tudja indítani az oltást is. Legalább ilyen fontos paraméter, hogy téves riasztás esetén a vízpermet leállítható legyen, bár ezek előfordulása meglehetősen ritka.

 

 

 

Milyen megoldás született?

 

A rendszerbe a Hikvision kínálatából az alábbi kamerákat építették be: bispektrális (DS-2TD4136T), turret típsú DS-2TD1217-2 és fix ipari kamerák DS-2TA21-2AVF vagy DS-2TD3017.

 

Elhelyeztek továbbá egy termográfiai dómkamerát, a helyszín egyik nagyobb épületének közepén. A kamera “emissziós sugárzást” mér. Vagyis azt a sugárzást, amelyet minden olyan tárgy kibocsát a hatókörben, amelynek hőmérséklete eléri az abszolút nulla fokot. A hőkamera a tárgy viselkedésének (vagyis az általa kibocsátott sugárzásnak, ezáltal a hőmérsékletének) változását észlelni, valamint ez alapján képes riasztani. A riasztást követő fázisban a dómkamera két oldalán lévő vízágyúk veszik át a főszerepet. A vízágyú a riasztást követően célzottan, az érintett területet permetezi vízzel. Az integrált rendszernek köszönhetően a tűz észlelését követően nagyon rövid időn belül, automatikusan megkezdődik az oltás.

 

A tűzvédelem azonban nem kizárólag az oltást foglalja magába, a szükséges megelőzést a rendszer időszakos tesztekkel biztosítja. A napi tesztek során a tűzcsapokat vezérlő vezetékek épségét vizsgálják, bármilyen rendellenesség esetén pedig a rendszer figyelmeztetést küld, hogy a kezelő megtehesse a szükséges intézkedéseket.

 

Védelem kívül és belül

 

A bemutatott rendszerhez kapcsolódva Hikvision kül- és beltéri termográfiai csőkamerákat (DS-2TD2136T-10) és Hikvision bispektrális kamerákat (DS-2TD2636T-10) szereltek fel a papír, műanyag, fa, fém és hulladék, elektromos- és elektronikus berendezések (WEEE) tárolásának ellenőrzése céljából. A rendszer legapróbb részletekre is kiterjedő figyelmét bizonyítja, hogy a válogatógép szállítószalagja is külön termográfiai kamerát kapott (DS-2TA21-2AVF), amely megakadályozza, hogy égő hulladék kerüljön a gépbe. A rendszerbe illeszkedik a telephely őrzésével megbízott kolléga is, hiszen ő kézi termográfiai kamerával (DS-2TP31-3AUF) tudja ellenőrizni a riasztásokat és a tűzvédelem szempontjából kritikus pontokat “körutai” alkalmával.

 

Riadó!

 

A rendszer a forró pontok érzékelésekor küld riasztást. Munkaidő alatt egy riasztási üzenet formájában érkezik meg a telephely felügyeleti központjába, hívás formájában a telephely vezetőjének, valamint hangszórón keresztül a telephelyen tartózkodók számára. Munkaidőn kívül egy távoli felügyeleti központban lévő operátorhoz fut be a riasztás. Ezt követően neki kell ellenőriznie a jelzett veszélyt, értesítenie a hatóságokat, valamint a telephely vezetőjét.

 

Mióta a Hikvision tűzvédelmi rendszert üzembe állították, több tűzesetet sikerült azonnal érzékelni a hulladék újrahasznosító telepen. Ezekhez kapcsolódóan a tűz keletkezésének okaival kapcsolatosan is hasznos információkat kaptak, amely tapasztalatokat fel tudják használni a telep fejlesztése során is. Egy hagyományos rendszerben ezek az információk nem álltak volna rendelkezésre, mindössze egy-egy jelzés érkezett volna a tűzesetről.

 

Albert Sintes, az integrátor cég műszaki igazgatója és munkatársa szerint:

 

"Ezeket a kamerákat a kiváló távolság/pontosság arányuk és a kiterjesztett hőmérsékleti tartományuk miatt választottuk. A Hikvision technikai támogatását reaktívnak és magas színvonalúnak találtuk. Emellett a kamerákat könnyen integrálni tudtuk más márkájú megoldásokkal, például a HydroTop, és a Vanderbilt megoldásaival, és az ügyfél egyedi igényei szerint konfigurálhattuk őket."

Friss bejegyzések